Když vám 13 letá dcera řekne, že nechce jíst maso

Když mi moje dcera řekla, že nechce jíst maso.

Terezka byla od mala prostě masožravec, nejraději by, jedla řízek s řízkem a gulášek, to si pamatuji jako dneska.

Maminko to masíčko je jako čokoládka

Maso přestala jíst od začátku roku 2019, ale už nějakou dobu maso pomalu omezovala. V záři jsem s ní byla, na vyšetření krve a má vše v normě.


Jak jsme začali

Sedli jsme si všichni spolu a promluvili si o tom, proč nechce jíst maso, jaké jsou její důvody. Domluvili jsme se na tom, že to zkusíme, vynechá pouze maso. Někdy si dá rybu a masový vývar bez masa.

U Terezky, jsme se rozhodli hlavně proto, že jedla zeleninu, ovoce, luštěniny, oříšky,  semínka, mák, kys. zelí, mléčné zakysané výrobky, pohanku atd. Prostě jedla pestrou stravu i před tím než vynechala maso a to bylo pro nás důležité.

Rozhovor s Terezkou 

Teri, proč ses rozhodla nejíst maso?

Hlavní důvod je, že mi bylo líto zvířat, vadilo mi jak se s nimi zachází, tím pádem jsem na maso přestala mít chuť.

Jak jsme reagovali, když si nám to oznámila?

Reagovali jste pozitivně, mám k vám důvěru, nebála jsem se s vámi o tom pobavit, vždy se snažíte najít řešení.

Jak reagovala rodina, kamarádi?

No, děda ten si dělá srandu a babičce to asi vadí, myslím si to. Kamarádi na to moc nereaguji, jen říkají, že jim by to rodiče nedovolili hlavně kvůli tomu, že neví, co by jim měli vařit.

Co by si poradila kamarádce, která řeší něco podobného a chtěla by to zkusit taky?

Určitě by se měla svěřit, nic netajit a nepouštět se do nějakých experimentů sama, mohlo by jí to ublížit. Může to třeba probrat jen s mamkou, která to lépe pochopí. Ať se obě pokusí, o tom zjistí více informací z knížek, na internetu, kuchařek atd.

Je to rok co nejíš maso, jak se cítíš?

Mám pocit, že jsem začala, jíst zdravěji než jsem jedla předtím. Cítím se úplně stejně, nic mi nechybí a na maso chuť nemám.

Co teď nejraději jíš?

Je toho docela dost co mi chutná vlastně všechno co vaříš je výborné a když mi něco nechutná tak ti to řeknu. Mezi mé nejoblíbenější jídla patří špenátové lasagne, fazole na smetaně s tofu, řepný burger, těstovinový salát se sušenými rajčaty a olivami, cizrna se špenátem a vejcem k tomu jako příloha bulgur, mexické fazole v tortille, syrovou pizzu, špagety s cuketou a ořechy. Jím také ráda polévku z hlívy ústřičné, kulajdu, dýňovou, zelnou a miso.


Začala jsem se zajímat o to, jakou výživu z masa ztratí, co potřebuje, aby se dobře najedla a měla správnou náhradu, vhodné alternativy.

Co nezbytného je v mase obsaženo?

Vitaminu B12 je nezbytný pro správnou funkci nervového systému a správný proces krvetvorby. Mezi spolehlivé zdroje patří potraviny živočišného původu, maso, vejce, mléčné výrobky.

Maso je zdrojem Bílkovin (proteinu) jsou nezbytné pro fungování našeho těla, obnovují buňky. Stavební jednotkou bílkovin jsou aminokyseliny, zejména důležité esenciální aminokyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit samo. Proto je musíme přijímat ve stravě, maso má všechny esenciální aminokyseliny.

Železo je minerální látka, bez které se naše tělo neobejde, jeho nedostatek způsobuje anémii, únavu, nervozitu, zvlášť u dospívajících děti, které rychle rostou. Je dobré si to hlídat.

Zdroje bez masa

  • Vitamín B12
    Živočišného zdroje: vejce, sýry, jogurty, losos. Rostlinné zdroje: pouze potraviny obohacené o vitamín B12, jinak pomocí doplňku stavy.
  • Bílkoviny
    Plnohodnotné živočišného původu jsou mléčné výrobky, vejce, ryba. Rostlinné neplnohodnotné (nemají všechny esenciální aminokyseliny, proto je potřeba je dobře kombinovat) fazole, čočka, hrách, cizrna, mandle, kešu ořechy, pohanka, oves, dýňové semínko. Za plnohodnotné se třeba uvádí quinoa, amarant, a také konopné semínko, ale pro jeho vysokou nurtiční hodnotu nejde konzumovat ve větším množství.
  • Železo
    Potraviny bohaté na železo: žloutek, čočka, fazole, cizrna, špenát, pórek, ořechy, celozrnné pečivo, kakao, čokoláda, med, sója, tofu, klíčky, mořské řasy. Vstřebávání železa podporuje vitamín C, který najdete v rakytníkové šťávě, paprikách, růžičková kapustě, brokolici, pomerančích, kiwi, řepě, jahodách.

Na co myslet

Nejen na doplněni, látek které jsou v mase, ale taky na další velice důležité živiny, jako je.

Vápník  je důležitý pro zdravý růst kostí a zubu, mimo jiné napomáhá také správné funkci srdce, svalů a nervové soustavy.

Vitamín D  je potřebný pro normální vývin kostí u dětí. Podporuje vstřebávání vápníku a fosforu, tím zajišťuje pevnost kostí a zubu. Podílí se na dobrém fungování imunitního systému a nervové soustavy.

Vitamín K2 dohlíží na správné ukládání vápníku v těle.

Omega 3 mastné kyseliny mají velký význam pro správnou činnost mozku, zlepšují imunitu, mají protizánětlivé účinky, mohou snižovat riziko kardiovaskulárních chorob.

Zdroje

  • Vápník
    Brokolice, květák, kapusta, mléčné výrobky, mořské řasy, fazole, oříšky, semínka, mák, listová zelenina.
  • Vitamín D3
    Slunce, vaječný žloutek (vejce domácí nebo bio), v zimním období je nejlepší doplnit o rybí olej nebo vitamín D3 (vigantol).
  • Vitamín K2
    Kyselé zelí, fermentovaná zelenina.
  • Omega-3 mastné kyseliny
    Losos, rybí olej, vlašské ořechy, lněné a konopné semínka, lněný, olivový a řepkový olej.
Naslouchejte svým dětem. Snažte se je pochopit, proč to dělají, nechte je, ať vám vše vysvětlí.

Darina Pavlasová
Autorka blogu fajn máma, mentorka a průvodkyně v oblasti rodičovství a osobního rozvoje. Jsem spokojená máma dvou dětí, miluji vaření, pečení, bytový design, zajímám se o psychologii a celostní medicínu. . Více si přečtěte zde>>
Komentáře